Select Page

Photo Credit: Great Dane Photos

Day 1

Friday May 17th, 2019

Jump to: Day 2  |  Day 3

Friday Working Sessions

All Working Teams will register for one morning and one afternoon lab.

8:30AM – 9:00AM ET

Welcome

Denise Fenzi

North Hall & West Hall

9:15AM – 10:45AM ET

Magic Mats

Julie Daniels

Brightbill Arena

Ring Confidence

Julie Symons

North Hall

Fitness Foundations

Lori Stevens

West Hall 1

Start Button

Sarah Stremming

West Hall 2

Back It Up

Julie Flanery

Southeast Hall

NW Super Startlines

Stacy Barnett

East Hall

11:00AM – 12:30PM ET

Pocket Hand Heeling

Denise Fenzi

Brightbill Arena

Ready to Work

Shade Whitesel

North Hall

Judging Pressure

Amy Cook

West Hall 1

Handler Choice

Nancy G. Little

West Hall 2

Tricks with Purpose

Sara Brueske

Southeast Hall

Shaping Retreives

Deb Jones

East Hall

1:40PM – 3:40PM ET

Cookie Jar Games

Julie Daniels

Brightbill Arena

Joy of Heeling

Julie Flanery

North Hall

Arousal Layering Games

Sarah Stremming

West Hall 1

Scent Discrimination

Julie Symons

West Hall 2

NW Honing Your Handling

Stacy Barnett

Southeast Hall

4:00PM – 6:00PM ET

Toy Play

Denise Fenzi

Brightbill Arena

Figure Eights

Nancy G. Little

North Hall

Location Specific Markers

Shade Whitesel

West Hall 1

Sports Foundations

Sara Brueske

West Hall 2

Focus Games

Deb Jones

Southeast Hall

From Startle to Recovery

Amy Cook

East Hall

Friday Lectures

Items shaded in purple are lecture only, with no registered working teams.

8:30AM – 9:00AM ET

9:15AM – 10:45AM ET

11:00AM – 12:30PM ET

1:40PM – 3:40PM ET

Canine Sports Medicine

Sue Yanoff

East Hall

4:00PM – 6:00PM ET

Photo Credit: Great Dane Photos

Day 2

Saturday May 18th, 2019

Jump to: Day 1  |  Day 3

Saturday Working Sessions

All Working Teams will register for one morning and one afternoon lab.

9:00AM – 10:40AM ET

Heelwork to Music

Julie Flanery

Brightbill Arena

Ready to Compete

Denise Fenzi

North Hall

Bombproof Behaviors

Sara Brueske

West Hall 1

Handler Choice

Deb Jones

West Hall 2

Mind Your Beeswax

Sarah Stremming

Southeast Hall

NW Reading Your Dog

Stacy Barnett

East Hall

11:00AM – 12:40PM ET

Recalls

Julie Symons

Brightbill Arena

GO on Verbal Cue

Julie Daniels

North Hall

Moving Impulse Control

Shade Whitesel

West Hall 1

Heeling Handlers Choice

Nancy G. Little

West Hall 2

Progressing Fitness

Lori Stevens

Southeast Hall

1:40PM – 3:40PM ET

Training Aids

Julie Flanery

Brightbill Arena

Engagement

Denise Fenzi

North Hall

End of Run Routines

Sarah Stremming

West Hall 1

Pattern Games

Leslie McDevitt

West Hall 2

NW Scent Puzzles

Stacy Barnett

East Hall

4:00PM – 6:00PM ET

Stationing

Julie Daniels

West Hall 2

Utility Problem Solving

Nancy G. Little

North Hall

Obedience Games

Julie Symons

West Hall 1

Handler Choice

Shade Whitesel

Brightbill Arena

Play Way

Amy Cook

Southeast Hall

Saturday Lectures

Items shaded in purple are lecture only, with no registered working teams.

9:00AM – 10:40AM ET

Concept Training

Heather Lawson

Center Hall

11:00AM – 12:40PM ET

Reactivity Management

Amy Cook

East Hall

1:40PM – 3:40PM ET

Human Shaping Lecture/Lab

Deb Jones

Center Hall

4:00PM – 6:00PM ET

Stressed Out

Jessica Hekman

East Hall

Photo Credit: Great Dane Photos

Day 3

Sunday May 19th, 2019

Jump to: Day 1  |  Day 2

Sunday Working Sessions

All Working Teams will register for one morning and one afternoon lab.

9:00AM – 10:40AM ET

3-Jump Grids

Julie Daniels

Brightbill Arena

OB Problem Solving

Denise Fenzi

North Hall

Fabulous Fronts

Julie Flanery

West Hall 1

Positions at a Distance

Nancy G. Little

West Hall 2

Voluntary Sharing

Leslie McDevitt

Southeast Hall

11:00AM – 12:40PM ET

Disc Foundations

Sara Brueske

Brightbill Arena

Heeling Handler Choice

Shade Whitesel

North Hall

Errorless Impulse Control

Sarah Stremming

West Hall 1

NW/OB Hander Choice

Julie Symons

West Hall 2

Cue Clean Up

Deb Jones

Southeast Hall

NW Blank Rooms

Stacy Barnett

East Hall

1:40PM – 3:30PM ET

Empowerment Games

Julie Daniels

Brightbill Arena

Advanced Toys

Denise Fenzi

North Hall

Handler Choice

Julie Flanery

West Hall 1

Requested Approach Training

Leslie McDevitt

West Hall 2

Bodywork

Lori Stevens

Southeast Hall

3:50PM – 5:30PM ET

Connected Transitions

Amy Cook

Brightbill Arena

Handler Choice

Sarah Stremming

North Hall

Stand Your Dog

Julie Symons

West Hall 1

Stand By

Shade Whitesel

West Hall 2

Cooperative Care

Deb Jones

Southeast Hall

NW Hide Placement

Stacy Barnett

East Hall

5:40PM – 6:00PM ET

General Closing Session

Denise Fenzi

North Hall & West Hall

Sunday Lectures

Items shaded in purple are lecture only, with no registered working teams.

9:00AM – 10:40AM ET

What is your dog telling you?

Amy Cook

East Hall

11:00AM – 12:40PM ET

Marketing

Melissa Breau

Center Hall

1:40PM – 3:30PM ET

Ring Tips

Nancy G. Little

East Hall

3:50PM – 5:30PM ET

5:40PM – 6:00PM ET